FIMOZĖ

    Fimozė – tai būklė, kai apyvarpės atsmaukimas yra negalimas ar labai skausmingas. Paprastai varpą dengia paslanki neplaukuota oda, kuri ties varpos galvute sudaro odos raukšlę, vadinamą apyvarpe. Apyvarpė varpos ramybės būsenoje dengia galvutę, o įvykus erekcijai apyvarpė atsismaukia, kitaip tariant nuslenka žemyn. Tokia būklė kai atsmauktos apyvarpės negalima sugražinti į pradinę (normalią) poziciją, vadiname parafimoze

    Vaikams ikimokykliniame amžiuje fimozė yra normali fiziologinė būklė, kuri savaime praeina. Yra  žinoma jog maždaug 1 % 16–18 met. amžiaus vaikinų turi šią patologiją. Subrendusiems vyrams fimozė gali išsivystyti dėl uždegimų ir traumų, todėl šis susirgimas vyresniame amžiuje laikomas ne fiziologine, bet patologine būkle. Apyvarpės susiaurėjimą gydyti būtina, nes varpos maišelyje (tarp apyvarpės ir varpos galvutės) kaupsis smegma – sekretas, susidedantis iš apyvarpės liaukučių išskyrų, nusilupusių ląstelių ir šlapimo irimo produktų. Jei vyras negali atsmaukti apyvarpės ir nusiplauti susikaupusios smegmos, gali išsivystyti varpos galvutės ir apyvarpės uždegimas – balanopostitas. 

fimozė

Gydymas

    Sergant fimoze padidėja šlapimo takų infekcijos, varpos vėžio, ŽIV ir kitų lytiniu keliu plintančių ligų rizika, todėl rekia gydyti. Nemedikamentinis konservatyvus fimozės gydymas: atsargūs apyvarpės pratempimai, atsmaukimai 2 pirštais. Procedūra kartojama kasdien bent 2-3 savaites. Papildomai gali būti naudojamas lubrikantas ar kremas. Medikamentinis gydymas tai gydytojo paskirtas kremas ar aliejukas kuris naudojamas ant apyvarpės galo ir ant varpos galvutę liečiančios apyvarpės dalies. Vaistai vartojami bent 3 mėnesius laiko. Tačiau kai ankstesni gydymo metodai nepadeda, operuojame atliekant apipjaustymą. Taip pat esant komplikacijoms, tarkim kai negydoma fimozė sukelia parafimozę (tai būklė, kai atsmauktos apyvarpės negalima sugražinti į pradinę (normalią) poziciją, tokiu atveju varpos galvutė įstringa apyvarpės žiede, sutrinka kraujotaka, varpos galvutė ima mėlynuoti, nes į varpos galvutę nebeatiteka pakankamai kraujo, audiniai negauna deguonies ir maisto medžiagų) skubiai operuojame. Nesikreipus laiku, galvutė gali nekrozuoti (įvykti organo audinių žuvimas), todėl jei apyvarpės negalite sugražinti į pradinę (normalią) poziciją (parafimozė), būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją urologą, kuris skubos tvarka atliks pjūvį varpos nugarinėje pusėje, laikinai atlaisvinantį apyvarpę.  Na o fimozė operuojama planiškai, atliekant dalinį (pašalinama tik dalis apyvarpės) arba visišką apipjaustymą (cirkumciziją). Tai viena seniausių operacijų žmonijos istorijoje, kuri buvo atliekama dar Senovės Egipte, taip pat kai kuriose kitose civilizacijose. Kai kur iki šiol cirkumcizija atliekama dėl religinių ar higienos sumetimų. Yra įrodyta jog apipjaustyti berniukai kur kas rečiau serga šlapimo takų infekcijomis, o vyrai, kuriems vaikystėje buvo pašalinta apyvarpė, vyresniame amžiuje rečiau serga varpos vėžiu. Tačiau jei fimozės operacija atliekama jau suaugusiam vyrui, varpos vėžio rizika išlieka tokia pati kaip ir neapipjaustytiems vyrams. Taip pat mokslininkai yra įrodę, kad apipjaustyti vyrai gerokai rečiau užsikrečia žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV). Taip pat apipjaustymas padeda išvengti priešlaikinės ejakuliacijos lytinio akto metu. Kita vertus, dėl apipjaustymo gali būti sunkiau pasiekti orgazmą.

    Fimozės operacija, arba cirkumcizija, atliekama taikant spinalinę nejautrą, nors kai kuriais atvejais gali būti taikoma bendrinė nejautra. Pašalinama dalis arba visa apyvarpė. Pacientas iš ligoninės išleidžiamas sekančią dieną. Žaizda sugyja per 2-3 savaites. Gyjimo laikotarpiu patariama vengti lytinių santykių, nesimaudyti vonioje ar baseline, vandens telkiniuose. Jeigu žaizda gerai gyja jau trečią ar ketvirtą parą galima praustis po dušu. Paprastai susiuvame greitai besirezorbuojančiais (tirpstančiais) siūlais todėl jų šalinti nereikia.

 

REGISTRACIJA INTERNETU KONSULTACIJAI

REGISTRACIJA TELEFONU: 8 600 65 609

Konsultacijos

Konsultuoju šiuose miestuose: Klaipėdoje, Tauragėje, Plungėje, Telšiuose, Mažeikiuose.

Kontaktai

Dėl konsultacijų prašome kreiptis telefonu - 8 600 65609 arba el. paštu: danilevicius@manourologas.lt

© 2018 manourologas.lt Visos teisės saugomos