HIDROCELĖ

    Hidrocelė – dar vadinama sėklidės dangalų vandenė, tai tai būklė, kai aplink sėklidę atsiranda skysčio sankaupa, dėl kurios sėklidė ar abi sėklidės atrodo patinusios, padidėjusios. Ji dažnesnė naujagimiams berniukams, ypač neišnešiotiems, bet gali sirgti ir suaugę. Naujagimiams hidrocelė atsiranda vaisiaus sėklidėms nusileidžiant iš pilvo ertmės į kapšelį, nespėjus užsiverti dangalams kapšelyje (susisiekianti hidrocelė) arba jam užsivėrus tačiau skysčiui nespėjus rezorbuotis (nesusisiekianti hidrocelė). Naujagimiams hidrocelė dažniausiai išnyksta savaime per pirmuosius gyvenimo metus, maišelio lapeliai susiglaudžia ir skystis tarp dangalų absorbuojamas. 

    Vyrams ši liga pasitaiko po uždegimo kapšelio srityje (dėl infekcijos, pavyzdžiui epididimito taip pat dėl lytiniu keliu plintančios infekcijos) arba patyrus traumą (pažeidus sėklidėsprielipą), tačiau dažniausiai aiški priežastis nėra nurodoma. Pastebėta, kad suaugusių hidrocelė dažniau sutinkama per 40 met. amžiaus vyrų tarpe.

Klinika ir diagostika

    Hidrocelė dažniausiai pasireiškia neskausmingu vienos ar abiejų sėklidžių patinimu. Suaugusieji gali jausti diskomfortą, nepatogumą dėl padidėjusių sėklidžių, juos vargina sunkumo pojūtis. Kartais kapšelis būna paraudęs, retais atvejais jaučiamas skausmas.

    Apklausiame ligonį arba jo tėvus, kada atsirado kapšelio patinimas, ar prieš tai nebuvo infekcijų, traumų. Apžiūrime kapšelį, pilvą, įvertinam ar nėra kirkšninės išvaržos. Sėklidės dangalų vandenę galime pamatyti kapšelį apšvietus stipria šviesa (esant hidocelei skysčio sankaupa persišviečia, o esant solidiniam dariniui (pvz.: tumorui) – ne). Bet kokiu atveju diagnozė patikslinama ultragarsiniu tyrimu, kas padeda atmesti įtarimus dėl kirkšninės išvaržos ar auglio. Gali būti paskirti bendras kraujo ir šlapimo tyrimai, kad paneigtų arba patvirtinų infekciją, dėl kurios ir galėjo atsirasti hidrocelė.

Hidrocelė

Gydymas

    Vaikams hidrocelė dažniausiai praeina savaime net negydoma per pirmuosius gyvenimo metus, tačiau jeigu kūdikio kapšelio patinimas per vienerius metus nesumažėja arba padidėja, būtina kreiptis į vaikų chirurgą. Suaugusiems žmonėms hidrocelei užsitęsus taip pat dėl diskomforto, per didelio sėklidžių sutinimo ar atsiradus nepatogumui, skausmui operuojama. Labai svarbu tai, kad sėklidės dangalų vandenė nebūt ų supainiota su kirkšnine išvarža (kai žarnos kilpos per kirkšninį kanalą patenka į kapšelį), kuri turi būti kur kas skubiau operuojama. Hidrocelė nėra ūmi urologinė patologija todėl nekelia didelės grėsmės sveikatai ar vaisingumui, operuojama planine tvarka tačiau ją būtina atskirti nuo kitų sutrikimų, galinčių pakenkti gyvybei – kirkšninės išvaržos, infekcijų, auglių.

    Galimi du gydymo būdai. Minimaliai invazyvus gydymas – punkcija ir aspiracija. Jo metu specialia adata punktuojama hidrocelė ir pašalinamas skystis. Šis metodas taikomas retai, nes hidrocelė taikant tokį gydymo budą dažnai atsinaujina. Jis rekomenduojamas žmonėms, kuriems negalima taikyti operacinio gydymo dėl sunkios sveikatos būklės, infekcijų ir kitų priežasčių arba kai pacientas nesutinka su operacija.

    Antrasis - operacinis gydymas, atliekant hidrocelektomiją. Operacijos metu, padarius nedidelį pjūvį kapšelyje pašalinamas skysčio perteklius ir užsiuvus paliekamas drenas. Drenas paprastai pašalinamas sekančią parą, o pacientas iš ligoninės išleidžiamas taip pat sekančią dieną. Žaizda sugyja per 2-3 savaites, tuomet (po 2sav.) pašalinami siūlai.

    Po operacijos patariama vengti sunkaus fizinio darbo, aktyvaus sporto, lytinių santykių, nesimaudyti karštoje vonioje ar baseine, vandens telkiniuose 1 mėn. laiko. Galima praustis po dušu. Operuojant hidrocelė atsinaujina retai tačiau taip atsitikti gali. Na, o kad išvengti šios patologijos reiktų vengti šlapimo takų infekcijų, atsiradus joms tinkamai jas išgydyti (taip pat sergant epididimitu, būtina jį išgydyti), vengti tarpvietės traumų.

 

 

REGISTRACIJA INTERNETU KONSULTACIJAI

REGISTRACIJA TELEFONU: 8 600 65 609

Konsultacijos

Konsultuoju šiuose miestuose: Klaipėdoje, Tauragėje, Plungėje, Telšiuose, Mažeikiuose.

Kontaktai

Dėl konsultacijų prašome kreiptis telefonu - 8 600 65609 arba el. paštu: danilevicius@manourologas.lt

© 2018 manourologas.lt Visos teisės saugomos