KLAUSIMAI - ATSAKYMAI

Klausimas. Kaip išsigydyti lėtinį cistitą? Simptomai jaučiami kasdien, šlapimo pasėlyje išauga tai E. coli, tai P.mirabilis, tai vėl E.coli. Sugeriami pagal antibiotikogramą vaistai, kuriems atspari bacila, po to mėnesį tęsiamas priešbakterinis gydymas uvaminu, pastoviai geriamos spec. arbatos, spanguolės. Dėvimi medvilniniai apatiniai, rengiamasi šiltai, apsišluostoma tik link išangės, po kiekvieno pasituštinimo apsiprausiama po tekančiu vandeniu, naudojamas tik nuspaudžiamas spec. prausiklis, prieš ir po lytinių santykių pasišlapinama, apsiprausiama. Cistoskopija, dubens KT, urogramos atliktos. Kaip dar apsisaugoti, kodėl tos bakterijos vis vien kimba? Nuo antibiotikų imuninė visai nusilps. Kaip išgydyti tokius lėtinius uždegimus? Kaip pašalinti bakterijų atsiradimo priežastį? Kodėl vis vartojami antibiotikai nepanaikina bakterijų ir ten? Lina, 38 m.

Atsako gydytojas urologas dr. Mindaugas Danilevičius

   Cistitas – aktuali dažniausiai jaunų ir vidutinio amžiaus moterų problema, tačiau juo serga ir vyrai. Tai, kad moterys šlapimo takų infekcijomis serga dažniau, lemia anatominės ypatybės: kur kas trumpesnė šlaplė nei vyrų, o makštis ir išangė yra visai šalia šlapimo takų. Makštyje ir aplink išangę yra palanki aplinka infekcijai tarpti, o mažas atstumas ir trumpas šlapimo kanalas tik didina infekcijos riziką, todėl tinkamai nesilaikant higienos, išmatose esančios bakterijos gali iš išangės aplinkos lengvai patekti į šlaplę. Dėl to cistitą dažniausiai sukelia žarnyne gyvenančios bakterijos (iki 70-80 proc. atvejų šios ligos sukėlėjas - E. coli), bet gali būti ir kitos priežastys, kaip kad lytiniu keliu plintančios infekcijos (chlamidijos, ureoplazmos, mikoplazmos, trichomonos, herpesas), retais atvejais tuberkuliozė.

   Kaip liga pasireiškia, tikriausiai žino beveik kiekviena moteris. Cistito simptomai gali būti įvairūs: tai dažnas noras šlapintis nepaisant to, jog šlapimo pūslė tuščia, deginimas ir perštėjimas šlapinimosi metu, šlapinimasis po truputį ir dažnai, skausmai pilvo apatinėje dalyje ir juosmenyje, atsiradęs kraujas šlapime, nemalonaus kvapo koncentruotas šlapimas. Gali pasirodyti įdomu tai, jog kartais, ypač vyresnio amžiaus žmonėms, cistitas gali nesukelti jokių simptomų ir šlapimo pūslės uždegimas senyvo amžiaus žmonėms gali būti atsitiktinai nustatomas atliekant šlapimo tyrimą dėl kokių nors visai kitų priežasčių.

   Na, o norint sužinoti diagnozę, reikia atlikti paprastą šlapimo tyrimą, kur aptinkamas padidėjęs leukocitų kiekis ir bakterijos, bei šlapimo pasėlį. Pastarasis tyrimas padeda išsiaiškinti uždegiminio proceso sukėlėją ir nustato jo jautrumą antibiotikams. Tai labai svarbu, nes po cistito simptomais gali slėptis kitos ligos, todėl siekiant tikslumo neretai tenka atlikti ir ultragarsinį tyrimą, cistoskopiją, konsultuotis su gydytoju urologu.

   Kai kuriais atvejais, įtariant intersticinį cistitą, atlikus cistoskopiją, gali tekti atlikti ir TUR (transuretraliai) – biopsiją bei spręsti dėl lokalaus šlapimo pūslės gydymo būdų instiliacijomis į šlapimo pūslę.

   Todėl vos tik pastebėjus pirmuosius uždegimo simptomus, reikia gerti daug skysčių, kad uždegimą sukėlusios bakterijos iš organizmo būtų „išplautos“. Rekomenduojamos bruknių, meškauogių, spanguolių ir kitos arbatos. Sergant šlapimo takų infekcijomis, labai svarbu vartoti ir arbatas, kurios turi diuretinį (šlapimą varantį) poveikį, tai beržo lapų, petražolių, dilgėlių lapų arbatos. Nerekomenduojama vartoti aštraus (garstyčių, krienų), sūraus maisto, taip pat marinuotų produktų, alkoholinių gėrimų. Šiuose produktuose yra medžiagų, patenkančių į šlapimą, dirginančių šlaplę bei taip sustiprinančių uždegiminius šlapimo takų procesus.

 

REGISTRACIJA KONSULTACIJAI

Konsultacijos

Konsultuoju šiuose miestuose: Klaipėdoje, Tauragėje, Plungėje, Telšiuose, Mažeikiuose.

Kontaktai

Dėl konsultacijų prašome kreiptis telefonu - 8 600 65609 arba el. paštu: danilevicius@manourologas.lt

© 2018 manourologas.lt Visos teisės saugomos