SĖKLIDŽIŲ VĖŽYS

    Sėklidžių vėžys yra gana retas susirgimas, pasireiškiantis 1% vyrų. Lietuvoje kasmet nustatoma apie 30-40 naujų sėklidžių vėžio atvejų. Nepaisant to, šiuo vėžiu dažniausiai suserga jauni (15-35 metų) vyrai.

    Sėklidžių vėžio atsiradimą gali lemti daugelis veiksnių. Vienas iš jų - sėklidžių nenusileidimas, kuris 30-50 kartų padidina riziką sirgti sėklidžių vėžiu. Taip pat kai sėklidžių vėžiu serga pirmos eilės giminaičiai, kai vyrui nustatytas nevaisingumas, jei yra buvusios sėklidės traumos, persirgtos lytiškai plintančios infekcijos arba jei pacientas vartoja narkotikus (rūko kanapes), visa tai gali būti susiję su didesne sėklidžių vėžio išsivystymo rizika.

sėklidžių vėžys

    Sėklidžių vėžys dažniausiai vystosi iš germinogeninių ląstelių. Tai ląstelės, kurios gamina lytines ląsteles (spermą). Klinikinėje praktikoje dažniausiai sutinkami 2 sėklidžių vėžio tipai: seminomos ir neseminomos. Neseminomos, lyginant su seminomomis, yra agresyvesnės. Neseminomos dažniau ir greičiau išplinta, sunkiau pasiduoda gydymui.

  Dažniausiai šis vėžys pasireiškia neskausmingu vienpusiu kapšelio padidėjimu, sukietėjimu, darinio čiuopimu sėklidėje. Rečiau pasireiškia skausmu ar diskomfortu sėklidėje. Esant išplitusiam navikui, gali atsirasti nugaros, pilvo skausmai, kosulys, dusulys, skausmas krūtinėje.

    Sėklidžių vėžys diagnozuojamas atliekant sėklidžių ultragarsinį tyrimą. Tai neskausmingas tyrimas, kurio metu ant sėklidės uždėjus ultragarsinį daviklį, matomas darinys. Siekiant nustatyti, ar vėžys išplitęs į kitus organus, atliekami išsamesni vaizdiniai tyrimai: krūtinės ląstos rentgenografija, krūtinės ląstos ir pilvo organų kompiuterinė tomografija, esant reikalui magnetinis rezonansas ar pozitronų emisijos tomografija.

   Visais atvejais gydant išplitusį ir neišplitusį sėklidžių vėžį yra šalinama sėklidė. Pašalinus sėklidę, nustatomas vėžio tipas (seminoma ar neseminoma), o remiantis vaizdiniais tyrimais, įvertinamas išplitimas į kitus organus ir parenkamas gydymas. Gydymo efektyvumas labiausiai priklauso nuo naviko tipo (seminoma ar neseminoma) ir nuo ligos išplitimo. Neišplitęs, bet kokio tipo sėklidės vėžys išgydomas visiems, o esant išplitusiam navikui, gydymo sėkmė sieka 40-80% neseminomų atvejais ir 70-90% - seminomų atvejais. Sėklidžių vėžys yra vienas iš geriausiai gydymui pasiduodančių vėžių. Esant neišplitusiai seminomai, pagrindinis gydymo būdas yra sėklidės pašalinimas chirurginiu būdu. Dažnai po operacijos, 15 mėnesių laikotarpyje, navikas atsinaujina, todėl gali tekti taikyti papildomą spindulinį gydymą. Esant išplitusiai seminomai, taikomas sėklidės pašalinimas ir chemoterapija. Kadangi neseminomos yra agresyvesnės, dažnai jos diagnozuojamos jau išplitusios, todėl gydomos pašalinant sėklidę ir chemoterapija.  Sėklidžių vėžys ir vėžio gydymo būdai neigiamai veikia vyro vaisingumą, todėl prieš pradedant gydymą, visiems pacientams, norintiems ateityje išsaugoti galimybę susilaukti palikuonių, yra rekomenduojamas lytinių ląstelių (spermos) užšaldymas spermos banke.

    Siekiant anksti aptikti ir jei aptikote - visiškai išgydyti sėklidžių vėžį, rekomenduojama bent kartą per mėnesį apsičiuopti savo sėklides ir pastebėjus neigiamus pokyčius, kreiptis į gydytoją urologą

 

REGISTRACIJA KONSULTACIJAI

Konsultacijos

Konsultuoju šiuose miestuose: Klaipėdoje, Tauragėje, Plungėje, Telšiuose, Mažeikiuose.

Kontaktai

Dėl konsultacijų prašome kreiptis telefonu - 8 600 65609 arba el. paštu: danilevicius@manourologas.lt

© 2018 manourologas.lt Visos teisės saugomos