CESA / VASA operacijos - naujovė Lietuvoje!

   Hiperaktyvi šlapimo pūslė (su ar be šlapimo nelaikymu) atsitiktinai tiriant vyresnio amžiaus moteris sutinkama ypatingai dažnai (literatūros duomenimis nuo 7 iki 30 procentų visų atvejų), o kas antrai vidutinio ir vyresnio amžiaus moteriai nustatomas ir dubens organų nusileidimas. Tačiau kliniškai reikšmingas dubens organų nusileidimas sutinkamas kur kas rečiau. Įdomu tai jog pusė moterų, kurias vargina dubens organų nusileidimas, skundžiasi labai dažnu, staigiu noru šlapintis, su ar be šlapimo nelaikymu. Tai opios vidutinio amžiaus moterų problemos.

   Daugelis moterų apie tai nutyli. Išdrįsus moteriai kreiptis į gydytoją urologą, iki šiol būdavo rekomenduojami medikamentai, operacinis (vien tik dubens organų nusileidimo korekcija) ar konservatyvus gydymas pesarijais (pesarijus - sintetinė priemonė, ivedama i makštį tikslu pakelti dubens organus, atsatyti juos į pradinę padėtį) tačiau šios abi patologijos iki šiol niekada dar nebuvo gydomos vienmomentiškai, visuomet tekdavo moterims ne tik nuolat vartoti medikamentus, kurie sukelia nemažai šalutinio poveikio, bet ir operuotis (vadinasi tik iš dalie išspręsti šią problemą) arba nešioti pesarijus, kuriuos pakankamai dažnai reikia keisti, prižiūrėti.

   Tačiau pastaruoju metu įvyko perversmas šioje srityje ir šiandien jau yra siūloma vienmomentiškai spręsti abi problemas operaciniu būdu, visą gyvenimą nevartojant medikamentų ir nenešiojant pesarijų.

   Egzistuoja 2 šios operacijos būdai, tai taip vadinamos CESA/VASA operacijos, kurių eiga priklauso nuo to ar prieš tai moteriai buvo atlikta histerektomija (tai yra ar buvo pašalinta gimda), ar ne. Esame išbandę ir vieną ir kitą būdus, abi operacijos pasiteisino, turime jau pirmuosius atokiuosius gerus operacijų rezultatus.

   Pirmą kartą Lietuvoje 2016 metų vasarą KUL (Klaipėdos Universitetinėje ligoninėje) dėl prolapso (dubens organų nusileidimo) ir hiperaktyvios šlapimo pūslės (su šlapimo nelaikymu) atlikau cervikosakropeksija, kitaip dar vadinama - „CESA“ operacija. Tai gydmo metodas vienmomentiškai sprendžiantis dvi problemas: dubens organų nusileidimo bei šlapimo nelaikymo, ypač tais atvejais, kai ligonę vargina staigus, nenumaldomas noras šlapintis, naktinis šlapinimasis, šlapimo nesulaikymas dėl staigaus noro šlapintis.

   Pirmoji mano pacientė 62 metų amžiaus moteris (kitos pacientės kur kas vyresnės), keturis kartus gimdžiusi, kurią eilę metų vargino dubens organų nusileidimas, kitaip tariant - per tarpvietę nusileidusi makštis bei dažnas, staigus noras šlapintis, naktinis šlapinimais. Nutarta vienmomentiškai spręsti abi problemas. Operavome kartu su gydytojais ginekologais, kurie padėjo pašalinti gimdą, po ko implantavome iki šiol Lietuvoje uroginekologijoje nenaudotą iš specialios medžiagos pagamintą - polivinilideno fluorido tinklelį, kuris ir pakeitė atrofavusius uterosakralinius (gimdos-kryžkaulio) raiščius, atsakingus už dubens organų nusileidimą bei tuo pačiu dažną, imperatyvų šlapinimąsį. Polivinilideno fluorido tinklelis ypatingas tuo jog visa likusį gyvenimą žmogaus organizme išlieka elastingas, kitaip tariant nesurandėja, nesuauga su aplinkiniais audiniais. Kiti tinkleliai šiai operacijai nėra tinkami, tai įrodyta mokslo, na o tokias operacijas pirmieji pradėjo vokiečiai dar 2004 metais. Tačiau kol nebuvo gauti geri atokieji rezultatai, Lietuvoje nebuvo pradėtas toks gydymo būdas ir tik pasiteisinus šiam gydymo metodui bei plačiau visame pasaulyje pradėjus naudoti jį, po 1 mėn trukmės mano kursų ir keliolikos operacijų Vokietijoje, jas šiuo metu rutiniškai atliekame ir Lietuvoje.

 tinklelis 1

Polivinilideno fluorido tinklelis skirtas CESA/VASA operacijai.

 position cesa vasa in small pelvis

Operacijos techninis modelis.

   Pirmosios operacijos truko šiek tiek ilgiau nei dvi valandas, praėjo sėkmingai, pooperaciniai ir atokieji rezultatai stebinantys, pacienčių nebevargina nei dubens organų nusileidimas, nei staigus noras šlapintis. Užsinorėjus ligonės gali ilgiau sulaikyti šlapinimąsį, nebereikia įklotų dėl šlapimo nesulaikymo, rečiau keliasi naktį. Kitaip tariant - moterys patenkintos, rezultatai tikrai labai geri, geresni nei tikėjomės. Na o literatūra nurodo jog gydant šiuo metodu operacijos efektyvumas siekia iki 77proc. Tai reiškia jog ne tik suretėja staigus noras šlapintis, šlapinimosi dažnis, naktinis šlapinimasis, šlapimo nelaikymo epizodų skaičius, sumžėja įklotų poreikis po operacijos, bet ir ženkliai pagerėja pacienčių gyvenimo kokybė.

Pagerėja ne tik psichinė bei fizinė pacienčių būsena, socialinis gyvenimas, bet ir nebelieka nemalonaus kvapo ir diskomforto tarpvietėje dėl dubens orgnaų nusileidimo.

   Tačiau reikia paminėti jog tais atvejais, kai pacientę vargina stress inkontinencija, tai yra šlapimo nelaikymas fizinio krūvio metu, gali tekti papildomai implantuoti dar vieną raišti, pakeliantį šlaplę bei padedantį sulaikyti šlapimą fizinio krūvio metu (tai yra kosint, čiaudint, stanginantis, šokinėjant ar keliant sunkų daikta). Tai yra atliekama taip vadinama TOT ar TVT operacija.

   Reziumuojant noriu pasakyti jog pirmosios operacijos praėjo sėkmingai, pirmieji šių operacijų rezultatai vienmomentiškai gydant šlapimo nelaikymą ir dubens organų nusileidimą yra labai geri ir daug žadantys.

 

Straipsnis gydytojams iš medicininio žurnalo "SVEIKATOS MOKSLAI" 2016'5. Tomas 26. 108 - 113 psl. Nuorodą į straipsnį rasite paspaudę ČIA.

 

REGISTRACIJA INTERNETU KONSULTACIJAI

REGISTRACIJA TELEFONU: 8 600 65 609

 

UROLOGO - SEKSOLOGO KONSULTACIJAI

REGISTRUOTIS TELEFONU 8 600 65 609

Konsultacijos

Konsultuoju šiuose miestuose: Klaipėdoje, Tauragėje, Plungėje, Telšiuose, Mažeikiuose.

Kontaktai

Dėl konsultacijų prašome kreiptis telefonu - 8 600 65609 arba el. paštu: danilevicius@manourologas.lt

© 2018 manourologas.lt Visos teisės saugomos