KRIPTORCHIZMAS

Kriptorchizmas – tai sėklidės nenusileidimas į kapšelį. Ši patologija pasitaiko iki 5 proc. išnešiotų ir iki 45 proc. neišnešiotų naujagimių. Ji žymiai dažnesnė neišnešiotiems naujagimiams, nes gimus anksčiau sėklidės nespėja nusileisti. Dažniausiai laiku į kapšelį nenusileidžia tik viena sėklidė, tačiau apie 10% atvejų sėklidžių nenusileidimas yra abipusis. Sėklidė normaliai gali nusileisti ir po gimimo, bet jei kriptorchizmas išlieka, berniukas operuojamas 1-2 metų amžiaus, o vėliausiai iki jam pradėjus lankyti mokyklą. Kai nenusileidusi sėklidė aptinkama tik po subrendimo, didėja jos supiktybėjimo rizika, tad ji operuojama kuo greičiau, norint to išvengti.

111

Vaisiaus vystymosi metu, sėklidės susiformuoja pilvo ertmėje, netoli inkstų. Vykstant normaliai embriono raidai sėklidės leidžiasi į kapšelį jau prieš gimimą. Jų nusileidimą per kirkšninį kanalą į kapšelį kontroliuoja vyriški lytiniai hormonai – androgenai. Jei šis procesas sutrinka sėklidės nenusileidžia. Normaliai sėklidės turėtų nusileisti dar iki gimimo ar per tris pirmuosius gyvenimo mėnesius.

Kriptorchizmas dažniausiai pasireiškia šiais simptomais: sėklidžių kapšeliai būna be sėklidžių, sėklidė gali būti čiuopiama kirkšnies kanale arba tik atlikus kompiuterinės tomografijos tyrimą ji randama pilvo ertmėje. Tais atvejais, kai sėklidė yra aukščiau, jos apčiuopti gali nepavykti.

Kadangi Pilvo ertmėje temperatūra yra per aukšta spermatozoidų formavimuisi negydomas kriptorchizmas gali komplikuotis nevaisingumu, nes spermatozoidų formavimuisi svarbi tinkama temperatūra. Dėl sėklidės nenusileidimo didėja jos užsisukimo rizika. Sėklidės užsisukimas pasireiškia staigiais ir labai intensyviais skausmais, gali atsirasti vienos pusės kapšelio paraudimas ar patinimas. Dėl užsisukusios sėklidės sutrinka jos kraujotaka ir vyksta sėklidės nekrozė, tokiu atveju labai svarbu ją skubiai operuoti. Taipogi įrodyta, kad  kriptorchizmas 2–8  kartus didina riziką susirgti ankstyvu sėklidės vėžiu.

Įtariant kriptorchizmą svarbiausias diagnostinis metodas yra sėklidžių apčiuopa, kurios metu nustatoma sėklidžių lokalizacija. Nepavykus nustatyti tikslios sėklidžių vietos pasitelkiami radiologiniai tyrimo metodai: ultragarsinis tyrimas arba kompiuterinė tomografija.

Vaikams kriptorchizmas gali būti gydomas hormonų terapija (žmogaus choriono gonadotropinu) ir chirurginiu būdu. Šiuo metu geriausias gydymo metodas vaikams ir suaugusiems išlieka orchiopeksija. Tai operacinis gydymo būdas, kai sėklidė nuleidžiama ir fiksuojama kapšelyje. Dažniausiai ši operacija atliekama dar vaikystėje. Vis dėlto, jei ši procedūra nebuvo atlikta vaikystėje, sulaukus pilnametystės reikėtų kreiptis į suaugusiųjų urologą ir nuspręsti dėl operacinio gydymo. Pacientai visada supažindinami su galimomis šios negydomos patologijos komplikacijomis: padidėjusia sėklidės vėžio bei sėklidės užsisukimo rizika. Operacija dažniausiai atliekama atviru būdu. Daugiau nei 95% operacijų pavyksta sėkmingai, o pooperacinis laikotarpis būna sklandus ir nekomplikuotas.  

 

REGISTRACIJA INTERNETU KONSULTACIJAI

REGISTRACIJA TELEFONU: 8 600 65 609

Konsultacijos

Konsultuoju šiuose miestuose: Klaipėdoje, Tauragėje, Plungėje, Telšiuose, Mažeikiuose.

Kontaktai

Dėl konsultacijų prašome kreiptis telefonu - 8 600 65609 arba el. paštu: danilevicius@manourologas.lt

© 2018 manourologas.lt Visos teisės saugomos