BALANOPOSTITAS

Balanopostitas – tai bakterinės arba nebakterinės kilmės varpos galvutės ir apyvarpės uždegimas. Pagrindiniai simptomai, dėl kurių kreipiasi ligonis, tai: varpos galvutės paraudimas ir skausmas, deginimas, diežulys, paburkimas ir įvairūs pabėrimai, tai p pat gali būti nemalonus kvapas ir/ar išskyros (apnašos).

sintomas balanitis

Balanopostitas gali būti infekcinės arba neinfekcinės kilmės. Infekcinį balanopostitą sukelia virusai (pvz.: Herpes simplex), bakterijos (pvz.: Chlamidijos, Treponema pallidum), grybeliai (pvz.: Candida albicans) ar parazitai kaip tarkim Trichomonos (jos taip pat plinta lytiniu keliu), o neinfekcinį: alergenai (pvz.: alergija lateksui, prezervatyvams), medikamentai ar per intensyvi asmens higiena (dėl odos barjero pažeidimo). Bakterines kilmės balanopostitas gali būti salygotas ir Sifilio. Todėl balanopostitas gali atsirasti ir dėl nesaugių lytinių santykių, užsikrėtus lytiškai plintančia infekcija bakterijos ima daugintis apyvarpės kišenėje, o simptomai dažniausiai pasireiškia praėjus vos 2 – 3 dienoms po nesaugaus lytinio akto.   

Balanopostitas diagnozuojamas apžiūros metu, gydytojas urologas įvertinęs anamnezę (Jūsų gali klausti: kiek laiko jau tęsiasi klinika, ar nesargate cukriniu diabetu ar nealergiškas, ar nebuvo mechaninių dirgiklių galinčių salygoti kliniką ir kt.), nusiskundimus, atlieka lytinių organų apžiūrą, palpuoja kirkšnies limfmazgius, atlieka mikrobiologinį pasėlį iš apyvarpės. Esant reikalui gali būti atlikti polimerazės grandininės reakcijos (PGR) tyrimai dėl lytiškai plintančių ligų (jei yra toks įtarimas ar klinika), na o tais atvejais kai pacientas skundžiasi sutrikusiu šlapinimusi gali būti atliekamas ir šlapimo tyrimas bei pasėlis su antibiotikograma. Jei pastebimi patologiniai dariniai ant varpos galvutės ir/ar ant apyvarpės gali būti pasiūlyta darinio/-ių biopsija (audinio gabalėlio/ių paėmimas ir pat.histologinis ištyrimas), po ko priklausomai nuo tyrimų atsakymų jei nustatoma piktybinė liga seka kiti gydymo etapai (apie varpos vėžį skaitykite čia).

Balanopostito rizikos veiksniams priskiriama: higienos trūkumas, cukrinis diabetas (CD), susilpnejusi imunine sistema (pvz.: sergant ŽIV), sisteminis vaskulitas (Behceto liga), Reiterio sindromas, taip rizika susirgti didina apyvarpės susiaurėjimas, taip vadinama fimozė (neatsismaukiant apyvarpei susidaro idealios salygos ir labai palanki terpe apnašoms ir infekcijai vystitis po apyvarpės odele), mechaniniai dirgikliai, vyresnis amžius, viršsvoris, ankšti apatiniai ir kt.

Gydymas medikamentinis, tiesiogiai priklauso nuo ligos prižasties. Pirmiausiai eliminuojami  galimai ligą provokuojantis ar tiesiogiai ją sukeliantys veiksniai, skiriami antibakteriniai (pagal pasėlio rezutatus) ir/ar priešgrybeliniai medikamentai, būtina varpos galvutės higiena su ramunėlėmis, kalio permanganato tirpalu ar tiesiog šiltu vandeniu ir muilu. Nusausinimas. Antiseptiniai tirpalai, taip pat gali būti skiriamas tepalas (Dexpanthenol ar kitas, mažinantis ligos simpotmus). Tais atvejais kai priežastys kitos, tarkim Behceto ar Reiterio liga, tuomet jų kontrolė ir gydymas. Taip pat reikia pasakyti jog gali būti kartu gydoma ir partnerė (kai ligos sukelėjas plinta lytiniu keliu).

Komplikacijos gana retos, bet literatūros duomenimis gali uždegimas pereiti į šlaplę, šlapimo pūslę, prostatą, gali vystitis epdidimitai (sėklidės prielipo uždegimai), apyvarpės susiaurėjimas (fimozė), aprašomi ir infekcijos patekimo kraujo keliu atvejai. Na o letinis balanopostitas gali didinti rizika susirgti ne tik fimoze, bet ir parafimoze (kai užstringa apyvarpės žiedas erekcijos metu ir tenka skubos tvarka operuoti, atlaisvinti varpos galvutę), taip pat varpos vėžį. Nenoriu gąsdinti, bet esu matęs ne vieną atvejį kai ligonis atvyksta dėl gana ilgai besitesiančio balanopostito ir fimozės, atvyksta dėl to jog savarakiškai ar su nespecialistų pagalba sunkiai sekasi gydyti patologiją, galų gale pasirodo jog po neatsismaukiančia apyvarpe šalinant ją nustatomas ir varpos galvutės vėžys. Todėl balanopostito profikatika paremta asmens higiena (kasdieninis prausimasis naudojant asmens higienos priemones skirtas intymiai higienai, prausiantis būtina atsmaukti apyvarpę ir pašalinti susikaupusią smegmą*), saugūs lytiniai santykiai (patartina naudoti prezervatyvus, apsaugančius nuo lytiškai plintančių ligų), jei sergate cukriniu diabetu būtina ligos korekcija (stengtis medikamentų pagalba palaikyti kuo artimesnį normai gliukozės kiekį kraujyje), esant apyvarpės susiaurėjimui (fimozei) arba kartojantis balanopostitui – operacinis gydymas, apyvarpės pašalinimas (cirkumcizija).

*Smegma tai varškinga masė, susidedanti iš apyvarpės riebalų liaukučių išskyrų, šlapimo likučių, nusilupusių ląstelių, bakterijų. Ši masė dirgina varpos galvutę, apyvarpės gleivinę, sukelia uždegimą.

UROLOGO - SEKSOLOGO KONSULTACIJAI

REGISTRUOTIS TELEFONU 8 600 65 609

Konsultacijos

Konsultuoju šiuose miestuose: Klaipėdoje, Tauragėje, Plungėje, Telšiuose, Mažeikiuose.

Kontaktai

Dėl konsultacijų prašome kreiptis telefonu - 8 600 65609 arba el. paštu: danilevicius@manourologas.lt

© 2018 manourologas.lt Visos teisės saugomos